29 Temmuz 2011 Cuma

Atatürk Caddesi Işıklar gibi olacak

Işıklar'daki düzenlemenin esnaf ve halk tarafından beğeni ile karşılanması sonucu Atatürk Caddesi'de yenilenme çalışmalarının planları arasında yer alıcak.

Atatürk Caddesi Işıklar gibi olacak 

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Caddesi’nin doğu kaldırımını yeniden düzenleyecek. Işıklar Caddesi ile bütünlük sağlayacak projede Atatürk Caddesi’nin ortasından eskiden olduğu gibi su akacak.
Belediye İşhanı önünden ile Büyükşehir Belediyesi’ne kadar uzanan kaldırım Işıklar Caddesi’nin devamı niteliğinde ele alınacak. Proje Recep Peker Caddesi’nde Plaza 2000 İş Merkezi önündeki trafik ışıklarına kadar uzanacak. Işıklar Caddesi’nde olduğu gibi bozuk olan kaldırımlar sökülerek, çok daha güzel bir görünüm sağlayacak kaş beji ve afyon beyazı eskitilmiş mermer döşenecek.
Yaklaşık bin metrelik kaldırımda 5 bin metrekare zemin malzemesi kullanılacak. Caddenin aydınlatması da tamamen yenilenecek. Kaldırımlara görme engeliler için oluklu takip taşları döşenirken, kaldırım rampaları uluslararası standartlarda yapılacak. Cadde kent mobilyaları ve peyzaj düzenlemesiyle süslenecek.ARIK GÜN YÜZÜNE ÇIKARILACAK
Projenin en ilgi çeken kısmını caddenin ortasından akan arığın yeniden canlandırılması oluşturuyor. Bir Antalya nostaljisi olan arık gün yüzüne çıkarılacak. Halen yağmur kanalı olarak kullanılan mevcut arığın yer yer açık olan kısımlarının üstü kapatılacak. Üzerine 12 santimetre derinliğinde prekast betonarmeden yapay bir arık yapılacak. Cadde boyunca uzanacak arıktan sürekli şırıl şırıl su akacak. Işıklandırmayla arık gece de güzel bir görünüme kavuşturulacak.

HEYKELLERLE DONATILACAK
Atatürk Caddesi düzenlemenin ardından heykellerle donatılacak. Işıklar Caddesi’ndeki sokak müzisyenleri heykellerini Atatürk Caddesi’nde Romalılar Antalya’da heykelleri tamamlayacak. Motosiklete binen Romalı, gazete okuyan Romalı gibi heykel figürlerinin büyük ilgi çekmesi bekleniyor.